anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony alpha230 - szerszy kąt po odbiorze z serwisu

profile.country.PL.title
Axegrinder
Poszukiwacz

Sony alpha230 - szerszy kąt po odbiorze z serwisu

Witam,

Oddałem mojego leciwego Sony Alpha230 do foto-serwisu. W ramach prac naprawczych wykonano:

- wymianę modułu stabilizatora obrazu,

- kalibracja modułu po naprawie,

- czyszczenie matrycy.

Po odebraniu sprzętu z serwisu widzę wyraźnie, że aparat stał się bardziej szerokokątowy. Obejmuje znacznie większy obszar niż do tej pory (zweryfikowałem na dwóch różnych obiektywach), łapie obszar nawet szerzej niż aparat w smartfonie. Otrzymałem informację z serwisu, że przywrócono ustawienia fabryczne, a szerokością kąta można sterować opcją crop. Jak się jednak okazało, crop występuje w serii A3xx. Serwis rozkłada ręce.

Proszę o poradę co się mogło wydarzyć i czy jest możliwość powrotu do punktu wyjścia.

PS. Jestem tu nowy, ale mam nadzieję częściej zaglądać :wink:

Pozdrawiam

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Cześć, trudno coś konkretnego powiedzieć. Co rozumiesz przez znacznie większy obszar? Może miałeś ustawiony inny format obrazu? Co prawda szerokość dla 16:9 i 3:2 powinna być taka sama, za to wysokość będzie się różnić.
profile.country.PL.title
Axegrinder
Poszukiwacz

Rozmiar od dłuższego czasu mam ustawiony na 16:9. To nie to.

Przez większy obszar rozumiem szerszy kąt. Obecnie mam wręcz efekt rybiego oka, gdzie skrajne przedmioty na zdjęciu są lekko pochylone. Rezultat podobny jak w aparatach szerokokątowych w smartfonach. Finalnie fotografowany obiekt jest teraz mniejszy niż przed naprawą sprzętu. Przekłada się to jednocześnie na mniejszy zoom przy maksymalnym wysunięciu obiektywu.